U Savremenoj obeležen Svetski dan borbe protiv side

Svetski dan borbe protiv side tradicionalno se obeležava 1. decembra. Tada su se i savremeni gimnazijalci pridružili svima onima koji se ujedinjuju u borbi protiv HIV-a.

Doktorka Saša Božović iz Opšte bolnice Medigroup održala je predavanje na kom su se učenici informisali o ovoj bolesti, saznali koji su načini njenog prenošenja i kako se na vreme mogu zaštiti od nje.

Nije sramota pitati

Pre tačno 29 godina, 1988. godine, prvi put je obeležen Svetski dan borbe protiv side. Iako se od tada o ovoj temi mnogo više i češće priča u javnosti, još uvek postoje ljudi koji ne znaju kako mogu sebe i druge da zaštite od HIV-a. Baš zbog toga je Savremena gimnazija omogućila svojim učenicima da se bolje informišu ne samo o sidi već i o drugim polno prenosivim bolestima.

Predavanje

Učenici su ovom prilikom dobili odgovore na pitanja koja su doktorki unapred postavili u anonimnoj anketi. Tako su sami kreirali tok predavanja i saznali sve što ih je zanimalo, a što do sada možda nisu smeli ili nisu imali gde da pitaju.

Podržite i vi ovaj dan

U borbi protiv ove i drugih polno prenosivih bolesti podizanje i jačanje svesti ljudi je od presudnog značaja. Nosite crvenu tračicu, koja je međunarodni simbol borbe protiv side, i pričajte o ovoj bolesti.

Savremeni gimnazijalci su se 1. decembra izborili da se i njihov glas čuje i shvatili da svojim prisustvom i te kako doprinose razvijanju svesti o značaju borbe protiv ove bolesti.