„Sloboda za životinje”: Učenici posetili Festival filma o životinjama „Lajka”

U okviru teme prava životinja i zdravih stilova života, učenici Savremene gimnazije su uz pratnju profesorke građanskog vaspitanja Ane Brkić u Domu omladine posetili prvi Festival filma o životinjama „Lajka”, koji je organizovalo Udruženje „Sloboda za životinje”.

Edukacija mladih o nasilju nad životinjama

Festival „Lajka” je trajao od 9. do 11. oktobra i obuhvatio projekcije filmova i razgovore, a sve s ciljem promovisanja prava životinja, ali i edukacije publike – kako o nasilju nad životinjama, tako i o strategijama aktivizma i borbe protiv tog nasilja, navodi se na sajtu Doma omladine.

Savremeni gimnazijalci su ovom prilikom sa pažnjom odgledali dokumentarne filmove „Nevidljive” i „Nasilje nad životinjama i oblici aktivizma”, koji su prikazani u sredu i četvrtak, a koji su im pomogli da bolje razumeju ovaj globalni problem.

Festival filma

Učenici su na festivalu koji je okupio eminentne stručnjake iz sveta razgovarali sa aktivistima, upoznali se sa akcijama organizacije „Sloboda za životinje”, ali i dobili mogućnost da pomoću virtuelne realnosti sagledaju život na farmama iz perspektive životinja.

Savremeni učenici postali su i sami aktivisti ove kampanje

Nakon značajnog i osvešćujućeg iskustva, savremeni gimnazijalci su bili puni impresija i ideja kako da se uključe u borbu protiv nasilja nad životinjama.

Prenosimo samo neke od njih.

LanaHvala vam što ste nas poveli. Bila mi je čast da učestvujem u ovakvoj vrsti aktivnosti s obzirom na to da obožavam životinje. Nakon svega što sam imala priliku da vidim, smatram da životinje treba da se tretiraju kao ljudi, bez nasilja i ugrožavanja, Lana Dragović, I-3

Tamara

Dokumentarci su mi otvorili nove vidike i podstakli me da se u bližoj i daljoj budućnosti još više angažujem u brizi za životinje koje nas okružuju. Razmišljam kako da doprinesem da se što više ljudi informiše o dobrobiti životinja i da se zlostavljanje životinja prepozna i u skladu sa zakonom spreči i sankcioniše. #AnimalLove, Tamara Matović, I-1

Nađa

Nakon ove projekcije imam uvid u ono što se u svetu stvarno dešava i kako to ima loš uticaj na životinjski svet oko nas, koji polako izumire… Ovo me je podstaklo da se još više borim za životinje i da nikada ne odustajem od toga, jer čak i mali postupci mogu promeniti sve, Nađa Pevac, I-5

Pohvale i od organizatora festivala

Organizatori festivala prepoznali su želju savremenih učenika da pomognu. Na obostrano zadovoljstvo iznete su brojne ideje za buduće angažovanje učenika na ovom polju.

„Želela bih prvo da vam iskreno zahvalim na vašem angažovanju i borbi za životinje. Posebno hvala što ste svojom inicijativom doprineli boljem svetu za životinje i ljude. Svi iz udruženja smo oduševljeni i veoma radosni što smo uspeli da doprinesemo pozitivnoj promeni i osvešćivanju mladih ljudi. Hvala vam što i nas motivišete u našem radu svojim zalaganjem! Posebno bih želela da pohvalim vaše zalaganje za koncept učenja ‘van knjige’ i za nove aktivnosti koje nisu deo klasičnog sistema obrazovanja kod nas. Smatram da je ovo veoma važno. Hvala vam još jednom što se zalažete da ovi mladi ljudi dobiju najbolje obrazovanje, vaspitanje i da razviju preko potrebnu empatiju”, istakla je organizatorka Festivala filma o životinjama „Lajka”.

Ponosni smo na naše učenike zato što su podržali još jednu plemenitu aktivnost sa ciljem promovisanja prava životinja jer životinje zaista treba „tretirati kao ljude, bez nasilja i ugrožavanja”, kao što reče naša učenica Lana.