ECDL SERTIFIKAT

shlajfna

ecdl Log bookNemaš dozvolu za vožnju kola? A za vožnju kompjutera? Nije šala. Evropska komisija je još 1997. godine uvela posebnu vrstu sertifikata kojom se definiše jedinstven okvir osnovnih informatičkih znanja i veština krajnjih korisnika računara - European Computer Driving Licence, iliti, Evropska kompjuterska vozačka dozvola.

U 21. veku, informatička pismenost je podjednako važna kao i jezička. Ona prožima naš svakodnevni život, od mobilnih telefona, BusPlus karti ili elektronskog bankinga, sve do digitalne medicine, nanotehnologije i svemirskih letelica. Drugim rečima, informatičke veštine i znanja više ne predstavljaju privilegiju nekolicine, već zahtev modernog društva koji svako treba da ispuni. Ovaj program su kreirali stručnjaci iz celog sveta, a proveren je i odobren od strane relevantnih međunarodnih institucija.  Sa preko 15 miliona kandidata u 148 zemalja ECDL standard predstavlja najrasprostranjeniji standard informatičke pismenosti na svetu.

ECDL sertifikacioni program je:

• Međunarodno priznat
  • Zasnovan na primeni visokih standarda kvaliteta
  • Dostupan za različite nivoe IKT znanja
  • Usklađen sa potrebama tržišta rada i tehnološkim napredkom
  • Vendorski nezavisan

U svim tipovima gimnazija u kojima se predmet računarstvo i informatika izučava 4 godine, nastavni plan i program se poklapa sa programom ECDL Core. U skladu sa ovom odlukom, koja je stupila na snagu tek 2014. godine, svi učenici Savremene gimnazije koji imaju 4 ili 5 iz predmeta računarstvo i informatika, imaju pravo na odgovarajući ECDL sertifikat. ECDL testiranje organizuje se u sedištu LINK group-e, koja je ovlašćeni centar za polaganje a proveravaju se znanje i veštine iz sledećih sedam oblasti:

1. ecdl_smallOsnove informacionih tehnologija
  2. Korišćenje računara i upravljanje datotekama
  3. Obrada teksta
  4. Tabelarne kalkulacije
  5. Baze podataka
  6. Prezentacije
  7. Informacije i komunikacije

Posedovanje ECDL sertifikata garantuje visok nivo poznavanja informatičke pismenosti pa je vredan dokument na današnjem tržištu rada gde poslodavci zahtevaju ne samo formalno obrazovanje već i veštine koje su deo sadašnjice.

Upis za generaciju 2024/25. je otvoren!