Postupak priznavanja Kembridž diplome

Kao škola koja može da se pohvali programom koji je usklađen sa nastavnim planom i programom Kembridž univerziteta, International School Savremena je najčešći izbor učenika. Neki od njih će svoje školovanje nastaviti u inostranstvu, te će im Kembridž diploma znatno olakšati dalje napredovanje. Međutim, oni koji odluče da univerzitet ipak upišu u Srbiji, treba da znaju koji su nezaobilazni koraci prilikom nostrifikacije ove diplome.

Šta je postupak priznavanja Kembridž diplome

Ovaj postupak podrazumeva izjednačavanje Kembridž diplome sa odgovarajućom javnom ispravom stečenom u Republici Srbiji, a sve to u pogledu stvaranja povoljnih uslova za neometan nastavak školovanja učenika u Srbiji.

Postoje ključne stvari koje morate ispuniti kako bi ceo postupak bio ispravan:

• prikupite sva neophodna dokumenta,
  • svaki dokument mora imati „Apostille” overu.

Šta vam je sve potrebno

Ako želite da strane školske isprave budu priznate u Srbiji, potrebno je da podnesete zahtev lično ili preporučenom poštom u Upravi za zajedničke poslove republičkih organa.

Da biste pokrenuli postupak, treba da priložite sledeća dokumenta:

• Originalna svedočanstva o završenom razredu, odnosno svedočanstvo/diplomu o završenoj srednjoj školi, overeno pečatom „Apostille” od strane nadležnog organa ili suda u zemlji u kojoj je izdat dokument. U našem slučaju, to je original diplome Univerziteta u Kembridžu za A level.
  • Dva primerka prevoda ovlašćenog sudskog tumača u Republici Srbiji. Oba prevoda moraju biti overena originalnim pečatom ovlašćenog sudskog tumača, koji je u obavezi, po zakonu, da izda stranki dva primerka.

Prevodi se:

• u slučaju završene gimnazije određenog smera – svedočanstvo poslednjeg završenog razreda ili završnog razreda i maturske diplome;
  • u slučaju završene srednje stručne škole u trogodišnjem i četvorogodišnjem trajanju određenog obrazovnog profila – svedočanstvo za svaki razred pojedinačno i svedočanstvo o položenom ispitu na kraju ciklusa određenog nivoa obrazovanja.

Šta je „Apostille”

Da bi sva dokumenta bila priznata, potrebno je da budu overena „Apostille” pečatom, koji potvrđuje verodostojnost potpisa, svojstvo potpisnika javne isprave i istinitost pečata ili žiga kojim je isprava snabdevena. „Apostille” pečat se dobija u nadležnom sudu.

Original strane školske isprave, diploma, odnosno poslednji završeni razred, mora biti overen pečatom „Apostille” u državi u kojoj je završen razred ili određeni nivo obrazovanja, osim za države sa kojima Republika Srbija ima zaključen sporazum, a to su: Austrija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Češka, Slovačka, Grčka, Hrvatska, Irak, Kipar, Mađarska, Makedonija, Mongolija, Poljska, Rumunija, Rusija, Ukrajina, Švedska, Crna Gora i Francuska.

Detaljnije informacije o postupku priznavanja stranih školskih isprava možete pronaći OVDE.

Predupis za generaciju 2018/19. je otvoren!