Nižu se literarni uspesi savremenog gimnazijalca Uroša Tirnanića

Savremeni prvak Uroš Tirnanić ne prestaje da ostvaruje literarne uspehe. Nakon osvojenog drugog mesta na tradicionalnom međunarodnom konkursu povodom obeležavanja dana Svetog Save, koji je raspisalo najstarije srpsko građansko društvo – Društvo „Sveti Sava”, Uroš je krajem prošle godine osvojio prvu nagradu na literarnom konkursu „Mladi čuvari srpske narodne kulture 2019”. U kategoriji srednjoškolskog uzrasta pobedio je sa pesmom „Zašto, sine, ne govoriš srpski?”

Ovde se lista Uroševih uspeha ne završava. Savremeni gimnazijalac osvojio je prvo mesto u kategoriji srednjoškolskog uzrasta na Međunarodnom književnom (literarnom) i likovnom konkursu „Šantićeva reč” na temu „Majčino srce je bezdan u kome na dnu uvek ima oproštaja”, Onore de Balzak.

Literarni konkurs „Mladi čuvari srpske narodne kulture”

Na pomenutom Međunarodnom literarnom konkursu Udruženja „Čuvari dela Vuka Karadžića” iz Čačka učestvovalo je 190 učenika iz zemlje i dijaspore, među kojima se, u kategoriji srednjoškolskog uzrasta, svojim literarnim umećem posebno istakao Uroš. Nagrada za ostvaren uspeh uručena mu je u Gradskoj biblioteci „Vladislav Petković Dis” u Čačku.

ZAŠTO, SINE, NE GOVORIŠ SRPSKI?

„Šta radiš, dete?” – baka me pita.

„Atendujem inventove na Fejsu!”

„Je li to, sine, šala duhovita?”

„Ma nije, bako, tako mi tvita.”

„Šta kažeš, dete?” – baka se čudi.

„Daunloudujem klipove s neta!”

„Joj, kakav ti je to jezik ludi,

šta ti to znači, za ime sveta?”

„Ja, bako, ne spinujem i nisam trol,

uglavnom tagujem, hejtujem, lajkujem

naglas se smejem i kažem lol,

malo atečujem, malo dilitujem.”

Baka me sluša, pa se krsti:

„Zašto, sine, ne govoriš srpski?

Snađe me tuga i teška muka

što ne razumem svoga unuka.

Gde sve to ide? Gde ćemo stići?

Šta ćemo stranim rečima postići?

Hoće li ovo neko da spreči?

Da jezik sačuva od tuđih reči.”

Savremeni pobednik konkursa „Šantićeva reč”

Zapažen uspeh Uroš je ostvario i na konkursu koji je raspisala Osnovna škola „Aleksa Šantić” iz Kaluđerice. U velikoj konkurenciji, Uroš je još jednom pokazao spisateljski talenat. Pročitajte pesmu u nastavku:

Majčino srce je bezdan u kome na dnu uvek ima oproštaja

susretanja,

zbivanja,

rađanja,

prvo sam bio deo nje

i prvo susreo nju.

Sada za mene diše,

nečujno kao anđeo.

Daruje smirenu svetlost

da bi me pratila senka njena.

Zove se Majka.

To joj je ime,

zvanje,

zanimanje,

od Boga dar

da žena postane

ono što jeste: Majka.

nerazumevanja,

neznanja,

sukoba,

okretao sam joj leđa

diveći se neposlušnosti

jedne mladosti.

A ona je plakala krišom.

Znam da je bolelo.

Bolelo je,

jer da nje nije bilo,

ne bi bilo ni mojih

osakaćenih reči.

Ali ćutalo je njeno srce,

taj bezdan smiraja

i znao sam da je to

jedino mesto na svetu

na čijem me dnu

uvek oproštaj čeka.

mudrosti,

ljubavi,

dobrote,

spuštam se u taj bezdan

da bi me snaga njegova

vratila ka Suncu.

Majčino srce

praštanjem leči.

Hvala ti, majko, za to.

Tvoj oprost pomaže

da budem bolji čovek.

Hvala ti, majko, za sve,

i oprosti svaki moj nemir,

bez obzira što si mi ti

već oprostila,

sve oprostila.

Uroš ne prestaje da nas oduševljava svojim literarnim umećem, koje je iz dana u dan sve očiglednije. Savremena gimnazija mu želi puno uspeha u daljem literarnom radu!