KOMBINOVANI PLAN I PROGRAM

uvod u kombinovani plan i program

Kombinovani plan i program je jedinstvena kombinacija izabranih predmeta koja učenicima koji se opredele za ovaj program obezbeđuje najbolje elemente srpskog nacionalnog programa opšte gimnazije i međunarodnog programa Univerziteta u Kembridžu.

Posle redovnih časova na srpskom, nastava na engleskom se realizuje u popodnevnim satima, dva puta nedeljno po dva časa. Na ovim dodatnim časovima ne uče se nastavne jedinice koje već postoje u srpskom nastavnom planu i programu, već samo diferencijalne, tj. nastavne jedinice koje postoje samo u Kembridž programu. Učenici imaju dva obavezna i dva izborna predmeta, što ukupno čini fond od četiri dodatna časa nedeljno. Na ovaj način, priprema za polaganje Kembridž ispita ne traje intenzivno dve godine, nego se gradivo raspoređuje na četiri godine, te učenici imaju dovoljno vremena da temeljno savladaju sve zahteve za polaganje Kembridž AS i A-level predmeta, ukoliko po završetku školovanja budu želeli da steknu i Kembridž AICE diplomu.

U tabeli ispod možete videti spisak svih predmeta kombinovanog programa.

Obavezni predmetiIIIIIIIV
ICT (Informatika)--11
Istorija--11
Geografija--11

AS-level predmeti nose 1 bod i traju jednu godinu, dok A-level predmeti nose 2 boda i traju dve godine. Učenici koji se budu odlučili i za dobijanje AICE diplome, tj. međunarodne diplome za srednjoškolsko obrazovanje, potrebno je da sakupe 7 ili više bodova kombinacijom AS- i A-level predmeta, pri čemu su obavezni predmeti: Engleski jezik, Matematika i Globalne perspektive i istraživanja, dok se od izbornih bira po jedan.

Predupis za generaciju 2017/18. je otvoren!