VELIKA MATURA

shlajfna

Generacija koja će upisati srednju školu 2015/2016. godine, polagaće veliku maturu umesto prijemnih ispita na fakultetima. Ovu odluku saopštilo je Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, objašnjavajući da je uvođenje velike mature u skladu sa evropskim standardima obrazovanja.

velika matura i studenti

Velika matura će, prema predlogu na kojem se još radi, biti posebna za svaki tip škole, odnosno imaćemo opštu, stručnu i umetničku maturu u zavisnosti od toga iz koje obrazovne ustanove srednjoškolci izlaze. Učenici Savremene gimnazije polagali bi opštu maturu, koju čine:

1. obavezni predmeti
    • srpski
    • matematika
    • prvi strani jezik
    • izborni predmet
  2. opcioni predmeti
    • dodatni predmeti koji su potrebni za upis na određeni fakultet ili visoku školu

Velika matura, kao ispit znanja a i zrelosti, polagao bi se na kraju četvrte godine a učenici bi svojim rezultatima konkurisali na nekoliko fakulteta. Fakulteti bi tada, na osnovu svojih ranije utvrđenih kriterijuma, učenike rangirali nezavisno od drugih fakulteta, a ako bi učenik bio prihvaćen na više fakulteta u isto vreme, on bi mogao da odabere ponudu koja mu najviše odgovara u tom trenutku.

Iako konačna odluka o obliku samih testova za veliku maturu još uvek nije konačno usvojena, trebalo bi da se prva velika matura polaže u  junu 2018. godine, najavio je ministar Verbić.

Izvor: Tanjug, 20.09.2014.

Predupis za generaciju 2017/18. je otvoren!