Savremeni gimnazijalci posetili arheološko nalazište u Vinči

Početak proučavanja istorije, likovne i muzičke kulture ili svetske književnosti započinje lekcijama o kulturi prvobitnih civilizacija. Savremeni gimnazijalci su proteklog meseca stekli saznanja o počecima razvoja svetske kulture i istorije.

Baner_SG_Vinca

Želeći da učenicima ova znanja ostanu dugo u pamćenju, Savremena gimnazija je organizovala edukativni izlet. Na našu sreću, nismo morali da idemo daleko, jer se jedno od najstarijih arheoloških nalazišta nalazi na samo petnaest kilometara jugoistočno od Beograda, na desnoj obali Dunava. U pitanju je arheološko nalazište u Vinči. Na ovoj lokaciji pronađeni su dobro očuvani ostaci neolitskog naselja, jednog od prvih naselja u Evropi, koje datira iz perioda od 5 000 godina pre nove ere.

Dnevnik jednog gimnazijalca

slika-7U četvrtak 1. oktobra, u prepodnevnim satima, dobro raspoloženi pod jesenjim suncem, savremeni gimnazijalci hodali su iznad slojeva koji kriju tajne jedne od najstarijih evropskih civilizacija.

Tik uz Dunav, jedna grupa je sedela i gledala film o životu ljudi iz ledenog doba. Za to vreme, druga grupa učenika razgledala je eksponate i slušala objašnjenja kustosa muzeja o savršenim Vinčancima iz doba neolita. Treća grupica je na proplanku, nedaleko od muzeja, čitala na iPadu članke o ledenom čoveku Otziju, čija je zamrznuta mumija pronađena u Alpima.

Slike ljudi koji su živeli na mestu gde oni trenutno borave, polako su oživljavale u njihovoj mašti. Grupice su se smenjivale, i svi su imali priliku da pogledaju film, posete muzej i odgovaraju na pitanja o našem dalekom pretku Otziju.

Deco, sad je na vas red

slika-17Šta uraditi sa toliko prizora i informacija koje su naši gimnazijalci primili? Odlučili smo da bi najbolje bilo da sve pretoče u što bolju reportažu o arheološkom nalazištu Vinča. Konkurs je otvoren, i svi učenici su bili učesnici u takmičenju za najbolju reportažu.

Podeljeni u grupice od po troje, rastrčali su se sa iPadima, slikajući, intervjuišući i imitirajući ozbiljne novinare. Prikupljene informacije dobile su smisao onog trenutka kada su postali kreatori nečeg važnog i zanimljivog.

Sigurni smo da je ovo bio dobar način da organizacijom aktivno orijentisane nastave, znanja iz raznih predmeta postanu funkcionalna. I da ne zaboravimo: pobednička reportaža biće objavljena u prvom broju školskog časopisa. O tome ćete gledati i slušati više u sledećem javljanju. Pozdrav iz Savremene gimnazije!