International Baccalaureate plan i program

International School radi po međunarodnom planu i programu International Baccalaureate Diploma Programme, koji njenim učenicima omogućava da steknu priznatu IB diplomu i posebne sertifikate za predmete koje pohađaju na njemu.

Posle završetka prve dve godine školovanja u International Schoolu, učenici mogu da se odluče za IB Diploma program, koji se sastoji od Core predmeta, kao i predmeta koje učenici shodno svojim afinitetima i interesovanjima biraju iz 5 različitih grupa.

IB Diploma program sastoji se iz dve grupe predmeta:

Obavezni Core predmeti

• Kreativnost, akcija i društveno koristan rad (CAS – Creativity, activity, service)
  • Teorija znanja (TOK – Theory of knowledge)
  • Prošireni esej (Extended essay)

Izborne grupe predmeta

• 1. grupa: Srpski jezik i književnost i Engleski jezik i književnost
  • 2. grupa: Engleski, španski, francuski i nemački jezik na B nivou
  • 3. grupa: Biologija, hemija, fizika, kompjuterske nauke
  • 4. grupa: Matematika – analiza i pristupi u matematici
  • 5. grupa: Biznis menadžment, istorija, psihologija

Kako se biraju IB predmeti?

Svi predmeti iz Core programa su obavezni za sve učenike, dok iz izbornih grupa predmeta učenik bira ukupno šest predmeta, i to iz svake grupe obavezno po jedan predmet, dok šesti može odabrati iz bilo koje grupe.

Obavezni predmeti

• Na Teoriji znanja učenici diskutuju o suštini i prirodi znanja i o tvrdnjama koje potkrepljuju njihova saznanja.
  • Prošireni esej je nezavisno, samostalno usmereno istraživanje koje učenici rade u formi eseja sa 4.000 reči.
  • Na predmetu Kreativnost, akcija i društveno koristan rad učenici sprovode projekte koji su u korelaciji sa nekim od ovih koncepata.

Izborne grupe predmeta

International School je pripremila posebne grupe predmeta na IB Diploma programu koji će učenicima pomoći da steknu prestižnu IB diplomu, a ne samo sertifikate pojedinačnih predmeta.

Predmeti iz ovih grupa sastoje se od Higher Level (HL) i Standard Level predmeta (SL), pa tako učenik može da bira 3 Higher Level predmeta koje će izučavati do detalja i da im doda još 3 Standard Level predmeta kako bi ispunio uslov za diplomu i stekao sveobuhvatno znanje. SL predmeti traju ukupno 150 sati, dok HL predmeti traju 240 sati.

Više o IB planu i programu pročitajte ovde »

Koji je uslov za dobijanje IB diplome?

Svaki predmet iz grupe izbornih predmeta na IB Diploma programu ocenjuje se ocenama od 1 do 7 (gde je 7 najviša ocena), dok se Core predmeti ocenjuju ocenama od E do A, koje se zatim u IB sistemu ocenjivanja prebacuju u brojčane ocene.

Prošireni esej sa teorijom znanja finalno se boduje ocenama od 0 do 3, dok se Kreativnost, akcija i društveno koristan rad (CAS) ne ocenjuju, ali su uslov za sticanje IB diplome, tako da učenik na IB Diploma programu može da osvoji maksimalno 45 poena.

6 izborih predmeta x 7 poena + 3 poena (Core predmeti) = 45 poena

Međutim, da bi dobio priznatu IB diplomu, potrebno je da osvoji minimum 24 poena pri zbiru svih ocena, i to minimum 12 poena sa HL predmeta, uključujući i ocenu D sa Core programa.

Ovaj program se izvodi u International Schoolu, koji je, kao i Savremena gimnazija, deo LINKgroup Edu Alliance.

Upis za generaciju 2024/25. je otvoren! Prijavite se ovde »