IB diploma i sertifikati

The International Baccalaureate (IB) Diploma Programme (DP) je internacionalni program za učenike od 16 do 19 godina, koji izuzetno cene vodeći univerziteti širom sveta. Stoga, učenici koji pohađaju ovaj program imaju veliku prohodnost na najbolje svetske univerzitete.

Ovo je takođe program koji veoma uvažavaju najveći poslodavci širom sveta jer se zasniva na širokom i izbalansiranom kurikulumu i na taj način priprema učenike za buduće zaposlenje.

Na IB Diploma programu učenici:

 • dobijaju zavidan kvalitet i širinu znanja;
 • napreduju fizički, intelektualno, emocionalno i etički;
 • uče najmanje dva jezika;
 • ostvaruju izuzetan napredak u tradicionalnim predmetima;
 • slobodno istražuju prirodu znanja kroz jedinstvenu IBDP teoriju znanja.

IB diploma među najpriznatijim diplomama na svetu

Učenici koji uspešno završe International Baccalaureate Diploma program stiču prestižnu internacionalnu diplomu – The Diploma of the International Baccalaureate (IB Diploma), sa kojom konkurišu na univerzitete širom sveta.

Uz diplomu učenici dobijaju i svedočanstvo „Diploma Programme (DP) Results”, u kome se nalaze podaci o ukupnom broju poena, ocenama iz svakog predmeta, potvrda o kompletiranju svih CAS zahteva, kao i poeni i lične ocene dobijene na osnovu kombinacije teorije znanja i proširenog eseja.

Prestižni IB sertifikati za pojedinačne predmete

Pored IB diplome, učenici koji su pohađali IB Diploma program mogu da steknu i DP Course Results sertifikat („Diploma Programme Course Results”), koji predstavlja spoj uspešno realizovanih pojedinačnih predmeta zajedno sa rezultatima u teoriji znanja i proširenom eseju, uključujući i potvrdu o kompletiranju svih CAS zahteva.

Na koje načine univerziteti verifikuju IB diplomu?

IB diploma je izuzetno cenjena na brojnim univerzitetima, uključujući i neke od najboljih, širom sveta. To potvrđuje i podatak da učenici IB Diploma programa godišnje konkurišu na preko 3.300 institucija visokog obrazovanja u gotovo 90 zemalja sveta.

Visokoobrazovne ustanove širom sveta priznaju učenike koji su ostvarili IB Diploma priznanja, a mnoge od njih imaju posebne pogodnosti za IB Diploma učenike.

 • regrutovanje IB Diploma učenika – određene priznate visokoškolske ustanove traže isključivo učenike koji su se školovali po IB Diploma programu;
 • olakšana prijava i prijem na fakultet – na određenim fakultetima se potpuno priznaje IB Diploma prilikom apliciranja za upis na fakultet, što je ogromna olakšica za buduće studente;
 • potvrda za odlično znanje engleskog – mnogim fakultetima širom sveta je IB Diploma program koji učenici slušaju na engleskom jeziku potvrda da se baš ti učenici odlično služe engleskim kao stranim jezikom;
 • posebne stipendije za IB učenike – neki fakulteti omogućavaju posebne stipendije tokom studiranja učenicima koji su završili IB Diploma program;
 • prepoznavanje posebnih zasluga IB učenika – o priznatosti IB Diploma programa govori i činjenica da mnogi fakulteti vrednuju posebne zasluge učenika koji su uspešno završili odgovarajuće IB Diploma predmete;

Kako se učenici sa IB diplomom rangiraju u odnosu na ostale učenike?

Akademski sadržaj koji se usvaja na IB Diploma programu ispunjava opšteprihvaćene college readiness standarde, zbog čega učenici imaju sjajnu poziciju prilikom apliciranja na univerzitete.

To su potvrdila i istraživanja:

 • učenici koji su završili IB Diploma program imaju više od dva puta veću šansu nego prosečan A-level učenik da pohađaju neki od 20 najboljih univerziteta;
 • učenici koji pripadaju manjinama ili dolaze iz porodica sa nižim prihodima u značajno većem procentu upisuju univerzitete nego drugi učenici takvog profila koji nisu završili IB Diploma program;
 • učenici koji su pohađali IB Diploma program lakše se navikavaju na obaveze na univerzitetu;
 • profesori univerziteta i koledža u SAD, EU i Australiji zaduženi za prijem novih studenata upoznati su sa IB Diploma programom i visoko ga vrednuju u odnosu na ostale kvalifikacije;
 • najbolji univerziteti u SAD odobravaju kredit ili napredni status za učenike koji su ostvarili zapažene rezultate na IB Diploma programu.

Zbog čega je IB Diploma program pravi izbor za vaše dete?

Osim što je priznat od najboljih svetskih univerziteta i poslodavaca, internacionalna istraživanja pokazala su da IB Diploma program donosi niz značajnih beneficija za učenike:

 • učenici koji završe IB Diploma program bolje se snalaze od ostalih u balansiranju velikog broja radnih obaveza, upravljanju vremenom i ispunjavanju postavljenih očekivanja;
 • IB Diploma program poboljšava učenički pristup učenju na fakultetu zbog čega učenici lako prave tranziciju od srednjoškolskog ka višem obrazovanju;
 • učenici sa IB Diploma programa pohađaju neke od 500 najboljih univerziteta širom sveta.

Savremena gimnazija

Ovaj program se izvodi u International Schoolu, koji je, kao i Savremena gimnazija, deo LINKgroup Edu Alliance.

Upis za generaciju 2024/25. je otvoren! Prijavite se ovde »
Prezadovoljna sam i ponosna sam što sam roditelj učenika Savremene gimnazije. Već pri prvom susretu sa rukovodstvom škole, kada sam se interesovala o upisu svog deteta, uvidela sam sa koliko ljubavi, entuzijazma i profesionalizma pristupate svom radu. Bila sam zadivljena pristupom, idejama i načinom rada. Tako nešto postoji i kod nas! Ne treba Vam dugo da shvatite da je to škola koju biste poželeli svakom detetu. Kreativnost, savremena tehnologija , kvalitetno obrazovanje, ali pre svega ljudskost koja odiše u školi, čine ovu školu drugačijom koja s pravom po meni nosi naziv, Savremena gimnazija. Sa ovakvim pristupom od samog početka, uspeh ove škole, a i naše dece sa vama, je neizbežan. Sve čestitke! Jelena Đorđević, Andrijina mama
Savremena u svakom smislu, naša škola pruža funkcionalno znanje i dobru pripremu za visoke škole i fakultete u Srbiji i inostranstvu. Primenom savremene i kreativne metodike nastave, u kojoj su nastava i procena dostignuća učenika usklađeni sa najvišim standardima postignuća za kraj opšteg srednjeg obrazovanja, naša škola temeljno i kvalitetno unapređuje jezičku, matematičku, naučnu, umetničku, kulturnu, tehničku i informatičku kompetenciju – što je neophodno za nastavak obrazovanja i dalji profesionalni razvoj. Kabinetska nastava je propraćena upotrebom interaktivnih tabli i edukativnog softvera, a praktična istraživačkim radom i kritičkim razmišljanjem.